Την ευκαιρία να επισκεφθούν τη Βουλή των Ελλήνων είχαν οι μαθητές της τρίτης τάξης του Σχολείου μας τη Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024. Οι μαθητές, οι οποίοι συνοδεύονταν από τους/τις φιλολόγους τους, κ. Μάρκου Παναγιώτα, κ. Μπουρντά Μαρία και κ. Πνευματικό Κωνσταντίνο οι οποίοι είχαν προετοιμάσει τους μαθητές για αυτήν την επίσκεψη, καθώς και από τη διευθύντρια, κα Γκογκόση Παναγιώτα, περιηγήθηκαν αρχικώς στο περιστύλιο και στους χώρους του Κοινοβουλίου και έλαβαν πληροφόρηση σχετικά με το κτήριο από ιστορική και αρχιτεκτονική άποψη. Η ενημερωτική ξενάγηση συνεχίστηκε με περιήγηση στην αίθουσα με τα εντυπωσιακά εκθέματα που είναι συνυφασμένα με τον κοινοβουλευτικό βίο και την ιστορία της δημοκρατίας στη χώρα. Στην αίθουσα με την περίφημη ζωφόρο που ιστορίζει κομβικά γεγονότα της Επανάστασης του 1821 τα βλέμματα μαθητών και καθηγητών μαγνήτισε η σκηνή με τη συμβολή των Σπετσών στον Αγώνα της Ανεξαρτησίας. Η κορυφαία, όμως, στιγμή για τα παιδιά ήταν όταν εισήλθαν στην αίθουσα της ολομέλειας και κάθισαν στα ίδια έδρανα από τα οποία αγορεύουν και νομοθετούν οι τριακόσιοι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι του ελληνικού λαού. Σε αυτό το σημείο διεξήχθη ενημέρωση από την υπεύθυνη ξενάγησης του Κοινοβουλίου και ακολούθησε διάλογος ερωταποκρίσεων. Με την ενθουσιώδη συμμετοχή τους και τις απαντήσεις τους οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Σπετσών απέδειξαν ότι διαθέτουν, αφενός μεν ευρεία ιστορική γνώση, θεμελιωμένη στα φιλολογικά και κοινωνιολογικά μαθήματα που διδάσκονται στο σχολείο, αφετέρου δε, ως μελλοντικοί ακαδημαϊκοί πολίτες, ανεπτυγμένη ευαισθησία για θέματα κοινοβουλευτισμού και δημοκρατίας.